Φυσικά και δεν μας προκάλεσε καμία έκπληξη, αφού η Υπουργός Παιδείας συνεχίζει την προσφιλή της τακτική, επικοινωνιακού χαρακτήρα, να επισκέπτεται σχολικές μονάδες ανά την Ελλάδα παρουσιάζοντας μέσα από φτιαγμένες εικόνες και στημένους διαλόγους μια διαφορετική και κατά το δοκούν εικόνα λειτουργίας των σχολείων με μοναδικό σκοπό βέβαια να πείσει πως οι «μεταρρυθμίσεις» στο χώρο της εκπαίδευσης χαίρουν άκρας εκτίμησης στους κόλπους της εκπαιδευτικής κοινότητας και της κοινωνίας.
Η επιχειρούμενη διαφήμιση και ωραιοποίηση της εκπαιδευτικής πολιτικής δεν αντικατοπτρίζει σε καμία περίπτωση την επικρατούσα κατάσταση των σχολικών μονάδων που αφορούν στην έλλειψη των κτιριακών υποδομών, τη μη κάλυψη των κενών και την κάλυψη αυτών εκ των ενόντων, την απουσία των εκπαιδευτικών παράλληλης στήριξης και τμημάτων ένταξης, τις συμπτύξεις τμημάτων εν μέσω λειτουργίας των σχολείων, την ανύπαρκτη βοήθεια την περίοδο της πανδημίας για παροχή ηλεκτρονικού εξοπλισμού από το ΥΠΑΙΘ, την ασφαλή λειτουργία των σχολείων εν μέσω πανδημίας.
Θα συνεχίσουμε να δίνουμε τη μάχη απέναντι σε κάθε αντιεκπαιδευτική πολιτική υπερασπιζόμενοι ένα πραγματικά δημόσιο και δωρεάν σχολείο και πάντα σύμφωνα με τις σύγχρονες μορφωτικές ανάγκες των μαθητών μας.
Για το Δ.Σ
- Ο Πρόεδρος
- Ντούμος Δημήτρης
- Η Γραμματέας
- Γιαννακίδου Χαρίκλεια
Δεν υπάρχουν σχόλια
Δημοσίευση σχολίου