ΨΗΛΑ το κεφάλι ΠΡΩΤΑΘΛΗΤΕΣ! Λεύκιππος Ξάνθης– Προμηθέας 43-91, αλλά το ΜΕΛΛΟΝ είναι....Λεύκιππος!

Δεν υπάρχουν σχόλια

Στα πλαίσια την 1ης αγωνιστικής της τελικής φάσης του πρωταθλήματος εφήβων ο Λεύκιππος Ορόσημο δεν τα κατάφερε απέναντι στον Προμηθέα Πάτρας και έχασε με 43-91. Που ωστόσο αγωνίζεται σε πολύ υψηλότερη κατηγορία, το μέλλον όμως έχει μόνο ένα όνομα....ΛΕΥΚΙΠΠΟΣ Ξάνθης! Και οι ήττες ακόμη, τον κάνουν πιο δυνατό, διότι κι εδώ που έφτασε είναι κάτι το ξεχωριστό που καμιά άλλη εφηβική ομάδα της Θράκης δεν κατάφερε!

ΤΟ ΠΑΙΧΝΙΔΙ
Αν και ξεκίνησε με τους καλύτερους οιωνούς το παιχνίδι καθώς ο Λεύκιππος Ορόσημο κατάφερε να προηγηθεί με 7-2 εντούτοις οι παίκτες του Παπαδόπουλου κατάφεραν να ισορροπήσουν τον ρυθμό και 2΄21”   πριν τελειώσει η πρώτη περίοδος κατάφεραν να προηγηθούν με 11-12 και από εκείνη την χρονική στιγμή να πάρουν τα ηνία του αγώνα κλείνοντας το πρώτο δεκάλεπτο με 11-23 αφού κατάφεραν και κάνουν το 0-11 και τους παίκτες του Λεύκιππου Ορόσημο να μπλοκάρουν επιθετικά.

Στην β΄ περίοδο ο Προμηθέας κατάφερε να διατηρήσει το παιχνίδι στον ίδιο ρυθμό και να κλείσει το ημίχρονο με 24-47.

Στο β΄ ημίχρονο ο Προμηθέας ανέβασε ακόμη περισσότερο τις επιδόσεις στην επίθεση καθώς πέτυχε άλλους 26 πόντους και έφτασε το σκορ με το κλείσιμο του τρίτου δεκαλέπτου στο 37-73. Το τέταρτο δεκάλεπτο είχε διαδικαστικό χαρακτήρα με τις δύο ομάδες να κατεβάζουν ταχύτητα και το σκορ να φτάνει τελικά στο 43-91.

Πρώτοι σκόρερς για τον Λεύκιππο Ορόσημο οι Μακαρατζής 11(2) και Σαββίδης 7(1) ενώ από τον Προμηθέα πρώτοι σκόρερς ήταν οι Πλούτας 12(1) , Κουρέλης 11(1) και Νεόφυτος 11(1).

Την Πέμπτη (26/8, 21.00) ο Λεύκιππος Ορόσημο αγωνίζεται με τους ΔΕΚΑ.

Διαιτητές: Πουρσανίδης, Λόρτος, Λουλουδιάδης

Τα δεκάλεπτα: 11-23, 24-47, 37-73, 43-91