ΠΑΟΚ-Άρης 0-1: «Κιτρινόμαυρος» θρίαμβος με Μορόν μέσα στην Τούμπα-Η βαθμολογία μετά την πρεμιέρα των πλέι οφ

Δεν υπάρχουν σχόλια

Μεγάλη νίκη με 1-0 μέσα στην Τούμπα επί του ΠΑΟΚ πέτυχε ο Άρης στην πρεμιέρα των πλέι οφ.

Οι «κιτρινόμαυροι» απέδειξαν πως φέτος έχουν πάρει τον αέρα του μεγάλου τους αντιπάλου, τον οποίο κέρδισαν για δεύτερη φορά φέτος στη Super League και τον γκρέμισαν από την κορυφή της βαθμολογίας.

Το μοναδικό γκολ που έκρινε την αναμέτρηση πέτυχε ο συνήθης ύποπτος για την ομάδα του Άκη Μάντζιου, ο Λορέν Μορόν.

Συγκεκριμένα, ήταν το 31ο λεπτό της αναμέτρησης όταν ο Ισπανός επιθετικός εκμεταλλεύτηκε το λάθος του Κεντζιόρα στην άμυνα του ΠΑΟΚ και μετά από ασίστ του Σαβέριο πέτυχε το «χρυσό» γκολ για την ομάδα του.

Εκτός από το γκολ ο Άρης είχε και δοκάρι στο β’ ημίχρονο με τον Σουλεϊμάνοφ στο 81′.

Όσο για τον ΠΑΟΚ; Προσπάθησε, δημιούργησε κάποιες ευκαιρίες, όμως, σε γενικές γραμμές εγκλωβίστηκε στην αμυντική λειτουργία του Άρη.

Στο 57′ ο Μουργκ σούταρε με τη μπάλα να καταλήγει δίπλα από το δοκάρι της εστίας του Άρη, ενώ λίγα λεπτά αργότερα στο 65′ οι «ασπρόμαυροι» φώναξαν για πέναλτι σε χέρι του Ζουλ.

Με την πάροδο των λεπτών, ο ΠΑΟΚ προσπάθησε να μεταφέρει το παιχνίδι στα καρέ του Άρη, όμως, παρά τις προσπάθειές τους οι παίκτες του Λουτσέσκου δεν κατάφεραν να παραβιάσουν την εστία των αντιπάλων τους και μοιραία γνώρισαν οδυνηρή εντός έδρας ήττα.