Αναζητώντας τον «κακό τύπο». Είναι το είδος εκείνο της σχέσης που το ζευγάρι διαφωνεί διαρκώς προσπαθώντας ο ένας να αποδείξει ότι ο άλλος έχει άδικο. Είναι συνηθισμένο στην αρχή της σχέσης, που οι δύο σύντροφοι δεν γνωρίζονται καλά μεταξύ τους, αλλά όσο περνάει ο καιρός και το μοτίβο αυτό συνεχίζεται, ο καθένας νιώθει ασήμαντος για τον άλλον.
Η εύρεση του «κακού τύπου» και οι διαμαρτυρίες. Το επόμενο στάδιο είναι όταν ο ένας από τους δύο έχει βρει τον κακό τύπο, ή με άλλα λόγια έχει κερδίσει αυτή την ιδιότυπη μάχη, και προσπαθεί με διαμαρτυρίες και κατηγορίες να τον αλλάξει, να τον αγγίξει, να τραβήξει την προσοχή πάνω του. Φυσικά η λύση εδώ είναι να μπορεί κανείς χωρίς γκρίνια και αρνητισμό να μιλήσει ειλικρινά για τα συναισθήματα και τις ανάγκες του.
Ο «πάγος» και η «φυγή». Το τρίτο στάδιο αφήνει το ζευγάρι κουρασμένο αφού παρόλο που γνωρίζει πως υπάρχει σοβαρό πρόβλημα στη σχέση αποφεύγει να έρθει σε αντιπαράθεση ή τουλάχιστον να συζητήσει σοβαρά για όσα απασχολεί τον κάθε ένα. Αν κανείς αναγνωρίσει ότι το συγκεκριμένο μοτίβο υπάρχει στη σχέση του μπορεί να το αναστρέψει περνώντας ποιοτικό χρόνο με τον/την σύντροφό του και εκφράζοντας τα συναισθήματά του.
Δεν υπάρχουν σχόλια
Δημοσίευση σχολίου