Super League: Άντεξε και θριάμβευσε (1-2) ο ΠΑΟΚ επί του Ολυμπιακού-Παράπονα για τον Λετονό

Δεν υπάρχουν σχόλια

Ο ΠΑΟΚ επικράτησε 2-1 του Ολυμπιακού στο Φάληρο, στο ντέρμπι της αγωνιστικής της Super League.

Ο Δικέφαλος του Βορρά άντεξε στην πίεση που δέχθηκε από τους «ερυθρόλευκους», είχε λύσεις και θριάμβευσε απέναντί τους, ενώ εξέφρασε παράπονα για την απόφαση του Λετονού ρέφερι Τρεϊμάνις να μην δώσει το πέναλτι του 62ου λεπτού.

Ο ΠΑΟΚ ξεκίνησε δυνατά στο ντέρμπι απειλώντας τον Ολυμπιακό στα πρώτα λεπτά και κατάφερε να προηγηθεί στο 9’.

Αρχικά μετά από εξαιρετική συνεργασία Νάρεϊ-Ντάντας, ο Βρουσάι την τελευταία στιγμή παραχώρησε κόρνερ για τον ΠΑΟΚ.

Ο Τσαούσης το εκτέλεσε και ο Παπασταθόπουλος στην προσπάθειά του να απομακρύνει πέτυχε αυτογκόλ στέλνοντας την μπάλα στα δίχτυα του Ολυμπιακού για το 0-1.

Οι «ερυθρόλευκοι» μετά το 0-1 πήραν μέτρα στον αγωνιστικό χώρο περιορίζοντας τον ΠΑΟΚ, αναζητώντας το γκολ της ισοφάρισης το οποίο δεν πέτυχαν στην κεφαλιά του Παπασταθόπουλου (18’), το σουτ του Γκάρι Ροντρίγκες (23’) και το σουτ του Ρέαπτσιουκ που κόντραρε στον Ίνγκασον (34’) μετά από λάθος έξοδο του Κοτάρσκι.

Ο Ολυμπιακός έφερε το ματς στα ίσα στο 37’ όταν μετά από σέντρα του Ρέαπτσιουκ και κακή έξοδο του Κοτάρσκι, ο Χάμες Ροντρίγκες με δυνατή κεφαλιά πέτυχε το 1-1.

• Γκολ Χαμες Ροντρίγκες Ολυμπιακός ΠΑΟΚ

Μάλιστα οι γηπεδούχοι έφτασαν κοντά στην ανατροπή και το 2-1 στο 41’ σε διπλή μεγάλη φάση με τους Χάμες και Μπακαμπού που πέρασε ανεκμετάλλευτη, ενώ ο Κοτάρσκι μπλόκαρε σωτήρια σε γύρισμα του Ροντρίγκες για τον Μπακαμπού στο επόμενο λεπτό.

Στο δεύτερο μέρος ο ΠΑΟΚ ξεκίνησε και πάλι ιδανικά και με γκολ, καθώς στο 56’ ο Λύρατζης βρήκε τον Νάρεϊ μέσα στην περιοχή του Ολυμπιακού από δεξιά κι εκείνος με εξαιρετικό σουτ έστειλε την μπάλα στα δίχτυα του Τζολάκη πετυχαίνοντας το 1-2!

• Γκολ Νάρεϊ Ολυμπιακός-ΠΑΟΚ

Ο Ολυμπιακός έχασε σπουδαία ευκαιρία για το 2-2 στο 58’ με τον Γκάρι Ροντρίγκες να πλασάρει άουτ ενώ είχε αποφύγει τον Κοτάρσκι.

Στη φάση του αγώνα στο 62’, Μπα και Τζολάκης έκαναν… και οι δύο πέναλτι στον Ολιβέιρα «γκρεμίζοντάς» τον αμφότεροι, ο Λετονός ρέφερι Τρεϊμάνις καταλόγισε άμεσα την παράβαση και έδειξε κίτρινη κάρτα στον Μπα.

Λίγο αργότερα όμως εξέτασε τη φάση στο VAR και αποφάσισε πως… δεν υπάρχει παράβαση!

• Φάση πέναλτι Ολυμπιακός-ΠΑΟΚ Ολιβέιρα

Ο Ολυμπιακός μένοντας στο παιχνίδι μετά την απόφαση του Λετονού, απείλησε για το 2-2 στο 78’ με κεφαλιά του Μπακαμπού από τη μικρή περιοχή, με την μπάλα όμως να περνά μόλις άουτ.

Ίδια τύχη είχε το σουτ του Ολιβέιρα για τον ΠΑΟΚ στο 81’, ενώ ο Κοτάρσκι μπλόκαρε το σουτ του Βρουσάι στο 83’ κρατώντας το 1-2, το οποίο ήταν το τελικό αποτέλεσμα του ντέρμπι.

Ολυμπιακός: Τζολάκης, Ρέαμπτσουκ, Παπασταθόπουλος, Μπα (84′ Ουί Τζο Χουάνγκ), Βρουσάι, Εμβιλά, Ιν. Χουάνγκ,  Αγκ. Καμαρά (65′ Μασούρας), Χάμες (71′ Βαλμπουενά), Γκάρι (71′ Ελ Αραμπί), Μπακαμπού.

ΠΑΟΚ: Κοτάρσκι, Τσαούσης (70′ Σάστρε), Κουλιεράκης, Ίνγκασον, Λύρατζης, Κούρτιτς, Ντάντας (90′ Σβαμπ), Ελ Καντουρί, Αουγκούστο (84′ Σοάρες), Νάρεϊ, Ολιβέιρα.