Super League 1: «Κόκκινο» το ντέρμπι, διεύρυνε το σερί του ο ΠΑΟΚ

Δεν υπάρχουν σχόλια

Ο Ολυμπιακός ήταν ο μεγάλος νικητής στο ντέρμπι με την ΑΕΚ παίρνοντας τη νίκη με 1-0 στο «Γ. Καραϊσκάκης». Αν και η ΑΕΚ ήταν καλύτερη σε γενικές γραμμές και είχε αρκετές ευκαιρίες για να σκοράρει, οι «ερυθρόλευκοι» εκμεταλλεύτηκαν μια αδράνεια του Τσιντώτα και έφτασαν στο γκολ της νίκης στο 84’ με τον Εμβιλά.

Ο ΠΑΟΚ διεύρυνε το αήττητο σερί του καθώς επικράτησε 1-0 του Ατρόμητου στην Τούμπα και προσέθεσε ακόμη 3 βαθμους, ωστόσο με τη νίκη του Ολυμπιακού η διαφορά των 9 βαθμών διατηρήθηκε.

Ο δικέφαλος του βορρά πέτυχε την τέταρτη διαδοχική του νίκη χάρις σε γκολ που σημείωσε ο Κρέσπο στο 57ο λεπτό του αγώνα και αποδείχθηκε αρκετό ώστε ο ΠΑΟΚ να πάρει ακόμη τρεις βαθμούς.

Ο Παναθηναϊκός μπήκε και πάλι στην πρώτη τετράδα του πρωταθλήματος κερδίζοντας 2-0 τη Λαμία στη Λεωφόρο. Μεγάλος πρωταγωνιστής του «τριφυλλιού» ήταν ο Ιωαννίδης, ο οποίος άνοιξε τον δρόμο στο 3ο μόλις λεπτό, ενώ «χτύπησε» και στο τέλος του αγώνα, στο 82ο δίνοντας τη νίκη στους «πράσινους» μετά από τρεις αγώνες που την αγνοούσαν.

Ο ΟΦΗ έκανε αποφασιστικό βήμα για την παρουσία του στην πρώτη 6αδα παίρνοντας τη νίκη με 2-1 κόντρα στον Βόλο. Οι Κρητικοί προηγήθηκαν με τον Βούρο στο 19’ και ο Τοράλ στο 33’ πέτυχε το 2-0 που τους έδωσε μεγαλύτερη αυτοπεποίθηση για τη νίκη. Ο Βόλος μείωσε με τον Φερνάντες στο 51’ όμως ο Μπαριέντος αποβλήθηκε στο 70’ και η όποια προσπάθειά του για ανατροπή έμεινε ατελής.