Στα πλαίσια της πρωτοβουλίας του Προέδρου του ΠΑΣΟΚ – Κινήματος Αλλαγής Νίκου Ανδρουλάκη οργανώθηκαν πανελλαδικά σε αρκετές περιοχές της περιφέρειας συναντήσεις με επαγγελματικούς φορείς και ενημέρωση των καταναλωτών σχετικά με τις προτάσεις του κόμματος απέναντι στο κύμα ακρίβειας που πλήττει κατάφορα νοικοκυριά και επιχειρήσεις.
Στην Ξάνθη κλιμάκιο του Κινήματος Αλλαγής, με τον Βουλευτή Μπουρχάν Μπαράν, τον Γραμματέα της Ν.Ε. ΠΑΣΟΚ Ξάνθης Ανέστη Αντωνιάδη και το μέλος ΚΠΕ Κινήματος Αλλαγής Παναγιώτη Δαβιτίδη επισκέφθηκε σήμερα την ηγεσία του Εμπορικού Βιομηχανικού Επιμελητηρίου Ξανθής και τον Πρόεδρο Στέλιο Μωραΐτη, με τον οποίο συζήτησαν για την κατάσταση που επικρατεί με την ακρίβεια, τα προβλήματα που αντιμετωπίζουν οι μικρομεσαίες επιχειρήσεις του Νομού μας και τις αυξήσεις που υπάρχουν σε πολλές από τις βασικές ανάγκες των πολιτών το τελευταίο διάστημα και ανέλυσαν τις προτάσεις του ΕΒΕ για την ανάπτυξη της περιοχής μας.
• Άμεση αύξηση του κατώτατου μισθού στα 751 ευρώ και στη συνέχεια καθορισμός του από τους κοινωνικούς εταίρους
• Μείωση 2% ασφαλιστικών εισφορών στις επιχειρήσεις για το 2022
• τη μείωση του ΦΠΑ στο 6% στα βασικά αγαθά και είδη διατροφής μέχρι το τέλος του πρώτου εξαμήνου του 2022
• εντατικοί έλεγχοι στην αγορά
• Μείωση του ειδικού φόρου κατανάλωσης στα καύσιμα μέχρι το τέλος του 2022
• Νέο ΕΚΑΣ για 350.000 χαμηλοσυνταξιούχους, αξιοπρεπείς κατώτερες συντάξεις
• ρύθμιση 120 δόσεων με κίνητρα για όσους είναι συνεπείς
• να μην πληρώνουν οι καταναλωτές για τις λοιπές χρεώσεις, περισσότερα από ότι η αξία του ρεύματος
Κατόπιν ακολούθησε επίσκεψη στην αγορά όπου ενημέρωσαν τους πολίτες για τις θέσεις τους και συζήτησαν πως αντιμετωπίζουν τις καθημερινές προκλήσεις με το «τσουνάμι» ανατιμήσεων στα βασικά αγαθά.
Δεν υπάρχουν σχόλια
Δημοσίευση σχολίου